Domači macerati so nepogresljivi pri izdelavi naravne kozmetike.
Vsi, ki se na kakršen koli način ukvarjamo z izdelavo domače kozmetike, nikakor ne moremo mimo maceratov. Ti predstavljajo osnovo za zelo veliko negovalnih izdelkov. Lahko jih uporabimo samostojno ali kot sestavino domačih krem, losjonov, mil …
Za macerate izbrana zelišča nekaj tednov (vsaj štiri tedne) namakamo v osnovnem olju. V času namakanja olje prevzame v olju topne sestavine v zelišč in tako pridobi zdravilnost izbranega zelišča. Vonj pa olju dajo eterična olja, prisotna v zeliščih.
Domači macerati oziroma oljni izvlečki so zelo uporabni pri izdelavi naravne kozmetike. Najbolj zanesljiv način pridobivanja oljnega izvlečka je, da v izbrano olje namočimo posušena zelišča ali cvetove. Pri svežih se namreč rado zgodi, da so še malo vlažni, in zato plesnijo. Če vseeno želimo uporabiti sveža zelišča, jih pustimo sušiti čez noč, da vlaga izhlapi.
Za namakanje je najbolje, da uporabimo olja, ki bi jih želeli imeti pozneje v svojih izdelkih.
DOMAČI MACERATI – IZDELAVA
Postopek izdelave macerata je tak:
Steklen kozarec s pokrovom do približno polovice napolnimo z izbranim zeliščem. Čezenj do vrha kozarca prelijemo izbrano olje. Ta naj zelišče dobro prekrije. V kozarcu se bodo zelišča dvignila proti vrhu, ker so lažja od olja. Kozarec dobro zapremo ter ga postavimo na svetlo in toplo mesto, a ga ne izpostavljamo neposrednemu soncu! Vsake toliko časa kozarec previdno pretresemo. Pri nekaterih zeliščih se bo olje postopoma obarvalo. Po preteku vsaj štirih tednov oljni izvleček precedimo skozi gosto gazo. Precedimo ga večkrat, da odstranimo vse ostanke zelišča. Precejen oljni izvleček nalijemo v temne steklenice in hranimo v temnem hladnem prostoru do eno leto, kar odvisno od izbranega olja.
Tako lahko naredimo različne macerate. Uporabimo jih lahko kot oljno bazo pri izdelavi krem in losjonov, iz njih naredimo mazila, jih dodajamo v mila narejena po hladnem postopku, jih uporabimo kot masažno olje …
Ognjičev macerat
- posušeni cvetovi ognjiča
- BIO jojobino olje
Ognjičev macerat naredimo tako, da večji steklen kozarec do polovice napolnemo s suhimi ognjičevimi cvetovi, do vrha prilijemo jojobino olje, dobro zapremo in pustimo stati na svetlem toplem prostoru vsaj štiri tedne. Kozarca ne izpostavljamo neposrednemu soncu. Po predpisanem času vsebino v kozarcu precedimo skozi gazo. Macerat nalijemo v temne steklenice in do uporabe hranimo v temnem hladnem prostoru. Ognjičev macerat je primeren za samostojno uporabo, za izdelavo mazil, krem, mil …
Macerat iz vrtnic
- posušeni cvetovi vrtnice
- BIO arganovo olje
Neškropljene vrtnice naberemo zjutraj. Cvetove osmukamo in cvetne liste posušimo, a ne na neposrednem soncu! Večji steklen kozarec do polovice napolnimo s posušenimi vrtnicami, do vrha kozarca dolijemo arganovo olje, dobro zapremo in pustimo stati na svetlem toplem prostoru vsaj štiri tedne. Kozarca ne izpostavljamo neposrednemu soncu! Po preteku tega časa vsebino v kozarcu precedimo skozi gazo. Macerat iz vrtnic nalijemo v temne steklenice in do uporabe hranimo v temnem hladnem prostoru. Primeren je za samostojno uporabo, za izdelavo mazil, krem, mil, losjonov, serumov …
Sivkin macerat
- posušeni cvetovi sivke
- mandljevo olje
Sivkine cvetove osmukamo. Tako jih lažje osušimo in se ognemo temu, da bi začeli plesneti. Sivkin macerat naredimo enako kot ostale tako, da večji steklen kozarec do polovice napolnemo s suhimi sivkinimi cvetovi, do vrha kozarca dolijemo mandljevo olje, dobro zapremo in pustimo stati na svetlem toplem prostoru vsaj štiri tedne. Kozarca ne izpostavljamo neposrednemu soncu. Po preteku tega časa vsebino v kozarcu precedimo skozi gazo. Sivkin imacerat nalijemo v temne steklenice in do uporabe hranimo v temnem hladnem prostoru. Sivkin macerat je primeren za izdelavo mazil, krem, mil, losjonov, masažnih olj …
Za našo kožo je doma narejena kozmetika najboljša.
Hvala, ker nas berete!
KARMEN